Dijitalleşme konusunda firmalar ellerinden geleni yapıyor. Dikkat ederseniz dijitalleşme, dijital dönüşüm değil. Arasındaki farkı tekrar tekrar söylememize gerek yok sanırım. Dijitalleşen firmaların karşılaştığı en büyük problem ise firma içerisinde verilerin eşit doğrulukta ve erişilebilir olmamaları.

Sizler de şahit olmuşsunuzdur, farklı farklı sistem/uygulamalardan aldığınız veriyi bir EXCEL yardımı ile birleştirip bir kaç formül ile zenginleştirdikten sonra başka kişilere yollamış ya da ileride kullanılmak üzere saklamışsınızdır. Burada önemli olan verideki değişimlerin takip edilemiyor olması ve veri girişlerinde yaşanacak yanlışlıkların önlenemeyecek olması. Buna kaybettiğiniz göz nuru ve zamanı da eklemeniz gerekli.

Firmaların öncelikle ellerindeki verileri sınıflandırmaları ve akış diyagramlarını çıkarmaları gerekir. Arka planda Ana veri yönetimi (MDM) konusu da bizlere göz kırpıyor. Sonuçta ise verinizin damarlarda dolaşan kan misali firmanızın içerisinde dolaşabilmesini sağlamanız lazım.

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.