Tüm ticari firmaların temel amacı para kazanmaktır ve kurulan her firmanın yöneticileri bu amaçla bir vizyon ve strateji geliştirir. Peki ortaya koyduğumuz bu stratejilerin tam olarak neresindeyiz? Ya da doğru yolda mıyız?

Internette yaygın olarak bulabileceğiniz bir örnek ile açıklayalım: Southwest firması, maliyetlerini minimuma indirerek, müşterilerine ucuz bilet sunmayı amaçlayan bir firma. Her firma gibi onunda misyon ve vizyonu hazır :

The Mission of Southwest Airlines

The mission of Southwest Airlines is dedication to the highest quality of Customer Service delivered with a sense of warmth, friendliness, individual pride, and Company Spirit.

Bu misyonu gerçekleştirmek için kendilerine bir strateji planı da yapmışlar. Hem üşengeçlikten hem de işin büyüsünü kaçırmamak adına İngilizce olarak bıraktım. Ama tahmin de edebileceğiniz üzere Zamanında kalkış, düşük ücretler, düşük maliyetler, CRM vs vs vs.

Şimdi buraya kadar yazılan ve resmedilen tüm detayları yeni işe başlamış bir uzman dahi yazabilir. Sonuçta firmanın istediği normalde tüm firmaların istediklerinden çok ta farklı şeyler değil. Yazının başındaki sorularımıza geri dönersek; Peki bu stratejimiz ne kadar gerçekci ve ne kadar gerçek verilere dayanıyor ve ne kadarını gerçekleştirebileceğiz? Geldiniz mi İş Zekasına 🙂

Zira farklı veri kaynaklarınızdaki verileri birleştirerek, tarihsel bir formatta, belirli kıstaslara karşılaştırmanız ve hatta belirlediğiniz KPI’lara göre ne durumda olduğunuzu görmeniz gerekiyor. Örnek üzerinden geçersek, zamanında kalkış, ucuz yer hizmetleri, müşteri memnuniyeti dedikten sonra, eskiden ne idik, ne yaptık, şimdi ne olduk ve ne hedeflemiştik karşılaştırmasını yapmamız gerek. Tabii bunları sağlarken ne harcadığınızı da bilmeniz gerekiyor 🙂 aksi takdirde bedava uçak bileti dağıtmanız hem müşteri memnuniyetini sağlar hem de vizyonunuzu kelimesi kelimesine gerçekleştirmiş olursunuz.

Büyük bir hizmet olarak bazı işe yarar rapor başlıklarını sizler ile paylaşmak isterim 🙂

Bu arada iş zekası projeleri bize sadece rengarenk durum raporları sağlamaz. Aynı zamanda veri kalitenizin artmasını ve veri akışınızda bir düzen sağlamanızı da sağlar.

Aşağıda FBI’ın strateji haritasını bulabilirsiniz. Her ne kadar bu stratejideki IT kısmı bizim anladığımız şekilde olmasa da, “kapasite” başlığı altındaki, proseslerin hızlanması ve düzenlenmesi, organizasyonel işbirliğinin arttırılması gibi başlıklar direkt olarak veri akışı ve aynı standartlardaki verinin dolaşımı konularını içermektedir.

Özetle, doğru veri, doğru formatta, doğru erişim, doğru raporlama ve doğru very madenciliği çalışmaları ile doğru strateji. Ya da daha da özetle düzgün ve akıllı bir veri ambarı projesi ile herşey kontrol altında… 

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.