İnsanoğlu rahata kolay alışıyor.

Whatsapp hayatımıza girdiğinden beri en azından kendim için söylemiş olayım her gün daha sık kullanır oldum. Gerçekten harika bir ürün. Tüm iletişim ihtiyaçlarınızı karşılıyor, kullanımı kolay, olağanüstü durumlara karşı harika şekilde korunuyor vs vs vs.

Herkes için durum aynı. Hatta pandemi ile birlikte gelen evden çalışma modeli ile birlikte birçok whatsapp grubu oluşturduk değil mi? Buradan firmamızla alakalı birçok gizli sohbeti yapıyoruz. Whatsapp ile şirket yönetiyoruz. Şu iş ne oldu? Bu sipariş verildi mi? Falan rapor tamalandı mı? Evet ise bana whatsapp atsana. Kimlik bilgilerim mi lazım? Tamam, ben önlü arkalı resmini çekip atıyorum. Altına da IBAN yazarım.

Tanıdık geldi mi? Bu davranışlarımızın “güvenlik” açısından incelenmesi konusunda daha uzun bir yazı yazılabilir ama şu an konumuz bu değil. Peki bu hafta olduğu gibi whatapp bir karar ile bazı şeyleri yasaklasa ya da kabul edemeyeceğiniz bir karar alsa. Yani artık kullanamama durumuna gelseniz? Bu burada kalsın.

İkinci konu Twitter’ın Donald Trump’a ait hesabı kapatması. Dünyanın en güçlü insanısınız, milyonlarca takipçiniz var, hatta bu takipçileri edinmek için yıllarca çalışmış birisi de olabilirsiniz. Sonra bir gün Twitter ile ters düştünüz ve bir dakika sonra tüm geçmişiniz bloklandı. Bunu kendim ve Linkedin hesabım için düşündüm de… Bu konu da burada kalsın

Üçüncü konu ise Bulut Bilişim. Bulut’un sağladığı faydaları burada baştan saymaya gerek yok kaldı ki oldukça da fazla. Sadece bir “hosting” gibi düşünmeyelim özellikle yapa zeka, istatistik, analitik, güvenlik gibi pek çok katma değer sağlayan ek birçok ürün ile birlikte hayır dememiz imkansız. Peki Donald Trump misali bir gün ters düşersek ne olacak?

Bu üç maddeyi alt alta koyup düşünmemiz gerekli. Teknolojinin yıkıma dönüşmesi an meselesi olabiliyor. Terminatör filminden bildiğimiz üzere bir hata geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabiliyor. Neyse bir anne sözü ile başlamıştık, bir başkası ile bitirelim:

“Her şeyin fazlası zarar”

Ömer Zeybek

http://www.datarebus.com/Data-Bender/

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.